Pět otázek pro starostku České Lípy (1/2021)

Verze pro tisk |

Jak vidí rok 2021 starostka České Lípy? Dočkáme se v Lípě soch dalších rodáků? A co jezdecká socha Jindřicha z Lipé?

Zaznamenal jsem, že město chystá pomník Leopoldu Mollovi. Chápu to dobře jako další snahu dát Lípě nějakou identitu? Jsou návrhy i na jiné pomníky?

Město by se vždy mělo hlásit ke svým významným rodákům, připomínat je a hledat vhodný způsob, jak jejich památku uchovat pro příští generace. Česká Lípa má v tomto smyslu být na co hrdá, žilo a pracovalo tady mnoho zajímavých a šikovných lidí, stejně jako v současnosti. Mám radost, že se v loňském roce podařilo odhalit pomník Eduardu Steffenovi v Městském parku. Věřím, že stejně krásný bude i pomník lékaře Leopolda Molla, který bude stát symbolicky před českolipskou nemocnicí. Žádný další takto rozpracovaný projekt nemáme, ostatní jsou zatím jen ve fázi myšlenky či nápadu.

Vzpomněl jsem si při té příležitosti na chystanou jezdeckou sochu Jindřicha z Lipé. Tento projekt je pro město už definitivně u ledu?

Právě socha Jindřicha z Lipé je jedním z těch nápadů, o kterém se v České Lípě mluví již dlouhé roky. I mě by se líbilo postavit tomuto významnému šlechtici v České Lípě sochu, proto se této myšlenky nevzdávám a pracuji s ní. Projekt tedy není definitivně „u ledu“. Jde však o to zvolit správné místo i provedení, a to není záležitost jednoduchá.

V i-novinách se v rámci hydeparku diskutuje o tom, jaký bude rok 2021. Z pohledu ekonomiky, Covidu atd. Jaký bude podle Vás?

Přála bych si, stejně asi jako všichni ostatní, aby rok 2021 byl víc normální, než ten loňský. Chci také vyrazit jen tak na večeři do restaurace nebo na kávu a dort do kavárny. Chci si jít koupit nové oblečení do jednoho z mých oblíbených místních butiků, zajít na koncert, potkávat se s lidmi, podat si ruce a bavit se. Ráda bych vrátila dobu, kdy se nebudu muset strachovat o své blízké, podnikatele, kteří jsou na pokraji všech svých možností, a zdravotníky, kteří jsou již daleko za hranicemi svých sil. Uchovávám si tedy naději, že toto období letos skončí. Děti se vrátí do škol, rodiče do práce, podaří se vzkřísit upadající podniky, kulturu, cestovní ruch a ekonomika se rychle nastartuje. Rok 2021 tedy podle mě bude hlavně o víře, naději a optimismu, že i tuto dobu společně překonáme stejně jako všechny ostatní překážky před tím. A že následky nebudou tak drastické.

Také jsme si v i-novinách zvedli čtenost pomocí ankety s názvem Nejlepší porevoluční starostka/starosta. Těsně jste porazila legendárního Zdeňka Pokorného. Všichni víme, jak výsledky anket vznikají, ale nějaký trend určitě naznačují. Budete chtít svůj potenciál využít v parlamentních volbách nebo jiným způsobem?

Jsem Českolipanda každým coulem. V tomto městě jsem se narodila, bydlím tu, pracuji tu, vychovala jsem dva syny a nikdy jsem toto město neopustila. Českou Lípu mám velmi ráda a považuji za čest, že pro město mohu pracovat a přispět tak k tomu, aby bylo město ještě hezčí a příjemnější místo pro život. S touto myšlenkou jsem do politiky šla a v každé své politické funkci jsem se jí snažila naplňovat. Chci Lípě i nadále věnovat veškerý svůj potenciál a energii, ať už na jakémkoli místě.  

Prostor pro vaše téma:

Očkování

Nejdiskutovanějším tématem posledních dní je očkování proti nemoci COVID-19. Ačkoli distribuci vakcín má na starosti stát a jednotlivé kraje a zřízení očkovacích center nemocnice, i město Česká Lípa se snaží být v této situaci maximálně nápomocné. Seniorům se nyní snažíme pomoci s registrací k očkování, a to prostřednictvím našeho infocentra. Na íčko se mohou senioři obrátit telefonicky na tel. 487 881 105 a 487 881 106 nebo 734 260 895, a to od pondělí do pátku od 8 – 16h nebo i osobně a to v pondělí od 8 – 13h a ve středu od 12 – 17h. Uvažuje se také o zřízení očkovacího centra v KD Crystal. Od kdy a jak bude očkovací centrum fungovat, zatím nevíme. Veškeré relevantní informace dáváme na web a facebook města, prosím tedy všechny, aby tyto kanály sledovali. Informace s telefonními čísly na infocentrum vyjde i v lednových Městských novinách. Pokud však víte o někom, kdo potřebuje pomoc, budeme rádi za předání informace o tom, že se občané mohou s důvěrou obrátit na naše infocentrum.

Nahoru