Pět otázek pro starostku České Lípy (15/2019)

Verze pro tisk |

Kdo dostane stříbrné pamětní mince města? Jaký bude letošní advent? Na které koncerty a představení českolipských podzimních festivalů se paní starostka chystá?

Vím, že jste už jednali o tom, jaký bude advent v České Lípě. Prozradíte našim čtenářům nějaké novinky?

Při plánování letošního vánočního programu v České Lípě jsme se zaměřili na ty akce, na které jsou naši občané zvyklí, a které jim nechceme brát, a snažili jsme se je vylepšit. Na rozsvícení vánočního stromu tak vystoupí opravdu velká hvězda našeho českého hudebního nebe, máme i krásný program pro děti. Adventní trhy na náměstí budou probíhat kromě rozsvícení v týdnu od 16. – 20. prosince, abychom se netloukli s trhy v ambitu. Chystáme také tradiční Punč paní starostky, kde budou lidem poprvé k dispozici krásné keramické vratné hrnečky s vánočním motivem České Lípy, do kterých si budou moci nechat punč natočit. Systém půjčování hrnečků bude stejný jako systém půjčování vratných kelímků na letních festivalech. Motiv na hrnečky již máme vybraný a musím říci, že hrnečky jsou opravdu moc krásné. Pak jsme si pro občany připravili překvapení ještě před adventem, protože v listopadu by centrem města měl projít průvod Krampus čertů.

Chystá se město rozšířit možnosti bydlení seniorů v domech nebo penzionech s pečovatelskou službou? Jsou současné kapacity ve městě dostačující? Mám pocit, že klienti mají větší šanci sehnat tyto služby v jiných městech kraje.

Sociální služby města Česká Lípa provozují dvě velká zařízení pro seniory, jedno se nachází v Ústecké ulici na sídlišti Lada, druhé zařízení v ulici Na Blatech v Dolní Libchavě. Komplex v Dolní Libchavě prochází již od loňského roku náročnou rekonstrukcí. Zde město plánuje po dokončení rekonstrukce navýšit kapacitu lůžek pro Dům pro seniory s tím, že občany, kteří tam nyní bydlí ve svých nájemních bytech, zde necháme dožít, v případě zhoršení jejich zdravotního stavu začnou tito lidé využívat služeb Domova pro seniory.

V budově na Ladech funguje Dům s pečovatelskou službou s kapacitou 109 bytů. I zde do budoucna plánujeme zvýšení kapacity na zhruba 120 bytů s tím, že nově vytvořené byty by sloužily primárně jako bydlení pro zdravotně hendikepované občany. Pokud mám správné informace od paní ředitelky našich sociálních služeb, výrazný převis žádostí o umístění nemáme, z mého pohledu jsou tedy kapacity dostačující. Navíc město provozuje i terénní pečovatelskou službu, což znamená, že naše pracovnice se jezdí starat o klienty přímo k nim domů. Kromě města pak v České Lípě poskytuje sociální služby množství dalších subjektů, ať už neziskových, krajských nebo soukromých.  V posledních měsících také absolvuji množství schůzek se starosty okolních obcí kvůli komunitnímu plánování sociálních služeb. Je třeba, aby do budoucna byly sociální služby správně rozvrstveny a aby se na jejich financování podílela všechna města a obce.

Chystáte se na podzimní českolipské festivaly? Pokud ano, prozradíte, který koncert a které představení se chystáte navštívit?

Pokud těmito festivaly myslíte Lípu Musicu a Českolipský divadelní podzim, tak ano, samozřejmě se jich zúčastním a moc se na to těším. Pokud mám být konkrétní, tak na Lípu Musicu mám vstupenky na všechny českolipské koncerty (houslový koncert v bazilice Všech svatých v pondělí 23. 9. byl naprosto úžasný!) včetně koncertu naší základní umělecké školy, pak mám také lístky na koncert do Zahrádek, do Prysku a na závěrečný koncert do Nového Boru. Co se týče Českolipského divadelního podzimu, tam mám koupené vstupenky na zahajovací představení Funus, kdy určitě nevynechám také vernisáž výstavy Cyrila Grolmuse, pak zajdu na představení slovenského hosta Návštěva starej dámy a pak si nemůžu nechat ujít premiéru Hamleta našeho DK Jirásek. Jsem opravdu ráda, že se v České Lípě tyto krásné akce konají a moc děkuji organizátorům za všechnu energii, kterou akcím věnují.

Na posledním zasedání zastupitelů jste schvalovali Akční plán. Co v tomto dokumentu občané objeví? Je pro vedení města závazný?

Akční plán je seznam investičních i neinvestičních projektů města, které pomáhají naplnit cíle stanovené ve Strategickém plánu, který byl schválen pro období let 2017 – 2023. V Akčním plánu jsou tak například vyjmenované dotační programy města, projekty zaměřené na postupnou elektronizaci úřadu a samozřejmě velké investiční projekty. Akční plán je jakási pomůcka pro sestavování rozpočtu pro roky 2020 a 2021, abychom do nich nezapomněli kromě běžných a nutných výdajů a dalších investičních akcí zahrnout i tyto důležité projekty. A jestli je pro nás závazný? Nemělo by smysl schvalovat dokument, který bychom poté nevyužili.

Prostor pro vaše téma:

Pamětní medaile města Česká Lípa

V úterý 24. 9. jsem měla tu čest v sídle České mincovny v Jablonci nad Nisou vyrazit první sérii 10 kusů stříbrných pamětních medailí města Česká Lípa. Prvními držiteli těchto medailí, které měří v průměru 4 cm a váží 29g, budou laureáti letošního Poděkování starostky. Na přední straně je vyryta radnice se znakem města, na zadní straně pak je morový sloup na náměstí T. G. M., lipové listy a Vergiliův citát: Umem a pílí ať vzkvétá to město. Jsem opravdu pyšná, že město má takovýto nádherný a vzácný dar, který budeme dávat opravdu výjimečným občanům nebo významným návštěvám jako památku.

Nahoru