Smrkeho obrázky 18

Verze pro tisk |

Milan Bárta: V kokořínských lesích, nedaleko lobečského pivovaru, jsem objevil Karla. A hlavně jeho obrázky. Nedalo mi to a časem jsem ho požádal, jestli nám nechce občas nějaký nakreslit do i-novin.

Jmenuji se Karel, ale už své první obrázky jsem podepisoval Smrke. A ta přezdívka mi zůstala.

Narodil jsem se v průběhu 2. světové války, takže jsem osmnáctiletý kluk s osmdesátiletou životní zkušeností.

Kreslím vše, co vidím, slyším, i to nač myslím.

V totalitním režimu jsem s tím míval problémy.

Moje první „veřejná“ tvorba byl školní komiks a karikatury kantorů a spolužáků. Z výtvarky jsem míval jedničky, z mravů i čtyřku.

V tisku jsem začal publikovat až po roce 1970, například v titulech Dikobraz, Stadion, ČS sport, Mladá fronta, Lidová demokracie, Naše rodina, Svobodné slovo, Ujso atd.

Umělecky jsem se vyčerpal v osmdesátých letech a dal jsem si pauzu.

Znovu jsem začal kreslit v létě 2000 na dětském táboře v USA, kam jsem odjel za svou manželkou.

Kulturní odlišnosti přinášely vtipné situace, které mě přímo nutily kreslit. Nemluvě o tom, že se mi staly oporou v situacích, kdy selhávala má slovní zásoba … a vyjadřovací schopnost.

 

Na tábor v Pensylvánii jezdím s rodinou doposud a ve styku se svými zahraničními přáteli zůstávám například pomocí Facebooku, na němž pravidelně uveřejňuji své vtipy, kreslené citáty apod.

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Smrkeho obrázky 18

Stále si říkám, proč zde na IN nelze napsat komentář včetně obrázku-fotky, tak jako například na FB. Mnohdy by to bylo super, jindy ještě více. Z pohledu redakce IN třeba, v zájmu určité korekce, možnost pouze pro registrované a ověřené nebo i jiným pouze na HP. Kdo ví, třeba se redakce zamyslí, lehce zvýší čtenost, která patrně delší čas není na chlubení... Možná dokonce bude reagovat, tedy odpoví, i když jsem opakovaně zaznamenal, že slušnou odpověď nepokládá za potřebnou...

K předchozím svým slovům dodávám, že podobně jako jsou Smrkeho obrázky, tak podobně a zajímavě se ke mně dostaly z jiné doby neméně super obrázky, mezi nimi karikatury pana učitele Bárty a jeho kolegů! To jsem zde psal opakovaně, ale nikdy reakce...

Nahoru

Re: Smrkeho obrázky 18

Nevím, pane Šádku, jakou čekáte odpověď. Redakční systém stojí peníze, ty se v této době novinám, které primárně cílí na kulturu, úplně nehrnou. A jak má reagovat na to, že máte mé karikatury. Pokud jsou vtipné, klidně mi je pošlete. .

Nahoru